• info@samanavaran.com

  • شماره تماس : 37265400−035

  • ساعت کاری : 7:30 الی 15:00

بلاگ

مطالب علمی، گزارشات بین المللی و تحلیل های کارشناسی در حوزه های تخصصی سامان آوران توسعه

تاملی بر نگاه بین‌المللی به گردشگری کشور و استان یزد

استان یزد از سال‌های گذشته جایگاه ویژه ای در حوزه گردشگری داشته و به عنوان یکی شهرهای تاریخی برجسته در سطح جهان شناخته شده است.

در سال‌های گذشته تلاش‌های بسیاری برای ثبت جهانی شهر یزد صورت پذیرفت که سرانجام پس از گذشت نزدیک به ده سال تلاش و قرار گرفتن پرونده‌ی این شهر تاریخی در فهرست میراث موقت جهانی، «شهر تاریخی یزد» به عنوان یکی از نخستین شهرهای خشتی دنیا در چهل و یکمین اجلاس کمیته میرات جهانی یونسکو به ثبت رسید.

در استان یزد که یکی از استان‌های اصلی هدف گردشگری خارجی و البته داخلی است، زیرساخت‌هایی برای پذیرش و پذیرایی گردشگران وجود دارد اما آنچه که مورد تایید همگان است اینست که این زیرساخت‌‍‌ها متناسب با شرایط نمی باشد.

در گزارش "رقابت پذیری در گردشگری و سفر" که در سال 2017 از سوی انجمن جهانی اقتصاد[1] منتشر شده است؛ اذعان گردیده که ایران روند رو به رشدی در برخی از شاخص‌های حوزه گردشگری داشته و در برخی از این شاخص‌ها نیز وضعیت نامناسبی دارد. در این گزارش، ایران نسبت به سال گذشته در مجموع شاخص ها چهار پله ارتقا داشته است.

دو نکته مهمی که از این گزارش قابل برداشت است اینست که از یک سو، ایران در شاخص "قیمت رقابتی[2]" در جایگاه خوبی قراردارد. رتبه اول ایران در این شاخص نشان دهنده ظرفیت مناسب برای در اولویت قرار گرفتن کشور به عنوان مقصد گردشگری گردشگران خارجی است. همچنین رتبه 38 ایران در شاخص "منابع فرهنگی[3]" نیز از دیگر حوزه های مزیت دار کشورمان است. از سوی دیگر، در شاخص "پایداری محیطی[4]" و " زیرساخت‌های خدمات گردشگری[5]" اما ایران وضعیت نامناسبی دارد. در واقع این شاخص، تقریبا بیشترین ضعف را در بین تمامی شاخص های بررسی شده در این گزارش معتبر بین‌المللی دارد. وضعیت رتبه ایران در این دو شاخص به ترتیب 119 و 116 در دنیا است که در کنار ظرفیت و پتانسیلی که به اذعان و تاکید همین گزارش برای ایجاد مزیت اقتصادی و اجتماعی با تکیه بر ظرفیت های گردشگری دارد، قابل تامل بوده و نیازمند جهت گیری و برنامه ریزی درست به سمت پوشش ضعف های مرتبط با این موضوع است.

با توجه به اینکه استان یزد به عنوان یکی از ارکان مثلث طلایی گردشگری خارجی در ایران شناخته می شود؛ بنابراین توجه و مقصود بسیاری از گزارش‌های بین‌المللی که نمونه ای از آن در بالا بررسی شد، می تواند این سه استان کشور[6] و از جمله استان یزد باشد و البته که استان یزد از لحاظ بسیاری از زیرساخت های گردشگری و از جمله زیرساخت اقامت، نیاز به برنامه ریزی و توسعه جدی دارد. از این نگاه می‌توان هرکدام ازاستان‌های کشور را مخاطب این نگاه جهانی دانسته و هر منطقه متناسب با ظرفیت‌های خود در جهت کاهش فاصله با این نگاه جهانی برنامه ریزی و اقدام نماید.

تاملی بر نگاه بینالمللی به گردشگری کشور و استان یزد

تهیه و تدوین: عباس زارع بنادکوکی


[1] World Economic Forum; The Travel & Tourism Competitiveness Report 2017

[2] Price Competitiveness

[3] Cultural resources

[4] Environmental sustainability

[5] Tourist service infrastructure

[6] منظور استان‌های یزد، اصفهان و فارس است.